BH UK Network je u suradnji sa Općinom Koventri, dobrotvornom organizacijom “Remembering Srebrenica” i lokalnom BH zajednicom u prostorijama Općine Koventri organizovao komemoraciju, kako bi se i ove godine odala počast 8,372 brutalno ubijenim muškarcima i dječacima u genocidu počinjenom u Srebrenici u julu 1995 godine.
Drago nam je vidjeti da je ovo već postala i tradicionalna aktivnost ove općine. Program je vodila Elma Kazić, koja je nma prigodan način predstavila današnji program i uvažene goste/govornike.
Prisutnima su se obratili Kevin Maton, Mathew Shaer, Senadin Selimić i Lynette Kelly, a moderator je bila Elma Kazić.
Kevin Maton, gradonačelnik Koventri grada je istakao važnost odavanja počasti žrtvama genocida i važnost slušanja priča preživjelih. “ Coventry je grad koji je primio bosanskohercegovačke izbjeglice i pružio im utočište kad im je najviše trebalo. Sada je dom divnoj bh. Zajednici. Na to smo ponosni te moramo ustrajati u zajedničkoj borbi protiv mržnje, protiv poricanja genocida i mržnje, te graditi društvo mira i razumijevanja, da se nikada i nikome ne ponovi Srebrenica.”
Matthew Shaer , predsjednik regionalnog odbora Remembering Srebrenica organizacije za West Midlands je rekao da trebamo ustrajati na odavanju počasti žrtvama genocida, ali i educiranju različitih generacija o genocidu. “ Genocidi, negiranje genocida i mržnja i dalje opstaju, ali mi smo ti koji moramo obrazovati druge o tome da se ne zaboravi. I samim prisustvom ovdje dokazujemo da smo na dobrom putu. Spomenut ću Nelsona Mandelu koji je spomenuo da se nijedno dijete ne rađa sa mržnjom, već da se mržnja uči. Mi smo ovdje da educiramo da mržnja i netolerancija vode samo ka podjelama u društvu.”
Senadin Selimić, dugogodišnji učitelj bh dopunske škole u Koventri nažalost zbog zdravstvenih razloga nije mogao prisusustvovati, ali je njegova kćerka rado pročitala njegove misli ispisane na papiru:
“Sebe i druge koji su proživjeli horor u Bosni i Hercegovini tokom genocida smatram sretnim jer na taj način možemo svjedočiti o istini, da je bilo stvarno i strašno. Moja kolegica i ja u bh.dopunskoj školi učimo da je znanje jedina stvar koju ti ne mogu oduzeti , da je znanje moć i ključ uspjeha u budućnosti. Mi učimo djecu istini i da vole, a ne mrze. Jedanaesti juli 1995. godine, najtužniji dan u historiji Bosne i Hercegovine. Genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Mjesto događaja zaštićena zona UN Srebrenica, malo mjesto na istoku Bosne i Hercegovine. 8372. ljudi je ubijeno za nekoliko dana bez milosti, bez digniteta, bez ijedne truni ljudskosti. Dječaci otrgnuti iz ruka svojih majki odvedeni su u svoju smrt. Majke, ostavljene da žive i oplakuju svoje najdraže. “
Prikazan je i video kojeg su priredili učenici bh.dopunske škole Koventri. 27 godina kasnije, Koventri, Velika Britanija, učenici bosanskohercegovačke dopunske škole Coventry, roditelji, nastavnici i cijela bosanskohercegovačka zajednica kroz lica nekih oživili su uspomenu na sve žrtve genocida u Srebrenici i cijeloj Bosni i Hercegovini. Prijedor, Sarajevo, Zvornik, Mostar, Višegrad samo su imena nekih gradova u kojima se, takodjer dogodio ili pokušao izvršiti genocid.
“Mi, prva, druga i treća generacija Bosanaca i Hercegovaca danas svjedočimo da se zlo Srebrenice nije, neće i ne smije zaboraviti. Mi danas kazujemo Svijetu da nas suze srebreničkih majki jednako bole kroz sve tri generacije i kunemo se da će tako biti i u narednim stoljećima.
Prisutnima se obratila i Lynette Kelly, koja je od samog dolaska bh građana u Koventri pomagala. Govorila je o svojim osjećanjima i iskustvima pri posjeti Memorijalnom centru Potočari. “ Zastrašujuće je da majke još traže tijela svojih sinova, muževa , braće i očeva. Nije samo dovoljno reći da se trebamo sjećati, već i da trebamo naučiti, i suprostaviti se poltičarima koji i dalje pokušavaju unijeti mržnju i podjelu u društvu. Jedna stvar koju sam naučila od Bosanaca i Hercegovaca je kako je moćno oprostiti , a ne i zaboraviti .”
Završna riječ pripala je menadžeru BH UK Networka dr. Anesu Ceriću koji se zahvalio svima koji su došli i pomogli organizaciju ovakvog događaja. Ovom prilikom zahvalio se i gradu Koventri i njegovom gradonačelniku na svemu što rade da se genocid u Srebrenici ne zaboravi.
Dragi naši neka vam je lahka zemlja bosanska ma gdje god da su vam kosti rasijane – Amin.”, poručili su iz bh.asocijacije Coventry.
Amila Medić i Minela Kazić, učenice bh.dopunske škole Coventry, su izgovorile Srebreničku molitvu koja će zauvijek ostati uklesana u Srebreničkom kamenu sa jakom porukom: Da se više nikome i nigdje ne desi ono što se desilo u Srebrenici.
BH UK Network